Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trenujeme s Coerverem

Šest kroku k úspěchu ve fotbale

Díky naší spolupráci s vyhlášeným tréninkovým programem budete moci pravidelně nahlížet pod pokličku odborníků, kteří tento program rozvíjejí již 30 let. Nejdříve si popíšeme základní východiska.

1) nejprve dokonalá technika a ovládnutí míče
2) důraz na první dotyk s míčem a přesnou přihrávku
3) schopnost poradit si v situaci jeden na jednoho, dva na dva , tři na tři atd...
4) rychlost na hřišti s míčem a bez něj
5) zakončení a střelba
6) týmová hra

1. krok - ovládání míče
Cvičení 6
Organizace: Hřiště asi 10x10m, 4 skupiny hráčů – každá skupina v jednom rohu, ve středu malý čtverec z met.
Provedení: Hráči zasekávají střídavě vnitřním a vnějším nártem stejné nohy směrem do středu, pak přihrávají do dalšího zástupu a sprintují do něj.
Cvičení 7
Organizace: Obdélníkové hřiště asi 7x20m, 2 skupiny hráčů proti sobě.
Provedení: Hráči vedou míč vnějším nártem proti sobě a v polovině hřiště přihrávají do protějšího zástupu kam se též zařadí.

Všichni skvělí hráči jsou mistry v ovládání míče a ti nejlepší, jako Messi, Xavi, Ronaldo a Iniesta mají instinkt. Upřímně doufáme, že se Vám tipy budou líbit a náš program bude pro Vás bez pochyb velmi užitečný. Užívejte si tuto skvělou hru.


2. krok - přihrávka a zpracování

Jsi připraven na 2.část? Určitě jsi! 2. krok pojednává o všem důležitém ze základů dovedností prvního doteku, přihrávání a zpracování míče.
Fotbal je hra ve vysokém tempu s hráči soutěžícími o kontrolu a držení míče a o čas a prostor, který se snaží co nejefektivněji využít. Klíčovými a určujícími faktory často bývá, jak dobře hráči zpracovávají a kontrolují míč, jak rychle a přesně si přihrají. Skvělí hráči, jako Beckham, Xavi a Fabregas perfektně přijímají a přihrávají míč, čímž ulehčují herní situace svým spoluhráčům. Jejich precizní doteky často vedou ke vzrušujícím střelám a gólům, které ovlivňují mnohé ligové a pohárové zápasy a nebo mistrovství. Tyto skvělé dovednosti jsou samozřejmě výsledkem nesčetných hodin praxe. Hvězdy, vědomy si důležitosti těchto schopností, během své kariéry trvale pilují dovednosti přijímání míče a přihrávání. V rámci Coerver® Coaching máme skvělá cvičení pro skupinky hráčů, která rychle zlepší tuto kritickou část hry každého hráče. Pro tato cvičení nejste nikdy příliš mladí nebo staří. Zkoušejte je. Zlepší vaši hru.
Dívat se na skvělé hráče pomáhá
A teď se vraťme ke cvičení, se kterými chceme pracovat na zlepšení vašeho prvního doteku. Všimněte si, jak hráči na videu používají obě nohy. Hra oběma nohama je klíčová schopnost a ta, na kterou klademe důraz ve všech Coerver® cvičeních. Sledujte tato cvičení a napodobte je ve hře. Nejenže se zlepší Vaše zpracovávání a přihrávání, ale budete si více věřit při používání obou noh. Pečlivě sledujte video, aby jste viděli správnou formu. Níže uvedený text by Vám měl pomoci zorganizovat cvičení 1 - 4, která jsou na videu. Tato cvičení mohou být použita v běžném tréninku, ale i na plácku s bráchou, sestrou, rodiči či kamarádem, které zapojíte, pokud spoluhráči nejsou k dispozici. Tato cvičení jsou také dobrá k rozcvičení. Přinutí to hráče běhat, ovládat míč a udržet hlavu nahoře, vše důležité pro rozvoj hráče.

Cvičení 1
Organizace: Hřiště 10 x 10 m, skupina 3 hráčů, 1 míč ve skupině.
2 hráči s míčem jsou na jedné straně čtverce, 3. hráč je naproti nim
Provedení: Hráč s míčem přihraje 3. hráči na protější straně, který přijme míč placírkou a jedním dotekem si posouvá míč do strany pár metrů. Svým druhým dotekem přihrává druhou nohou zpět na protější stranu. Hráči ve dvojici se prohodí a akce se opakuje. Hráči se střídají po několika sekvencích.
Tipy: Připomeňte hráčům, že je důležité dobře přihrát, aby jejich spoluhráči snadno přijímali míč a mohli ho kontrolovat prvním dotekem. Připomeňte hráčům, kteří přijímají míč, aby udělali pohyb k míči.
Cvičení 2
Organizace: Hřiště 10 x 10 m, skupina 3 hráčů, 1 míč ve skupině.
2 hráči s míčem jsou na jedné straně čtverce, 3. hráč je naproti nim
Provedení: Hráč s míčem přihraje 3. hráči na protější straně, který jde proti míči a prvním dotekem jej vrací. Hráči ve dvojici se cyklicky střídají a vždy čekají s přihrávkou až hráč odcouvá a je připraven k pohybu vpřed. Hráči se střídají po několika sekvencích.
Tipy: Pohyb proti míči je jistě stěžejním okamžikem tohoto cvičení.
Cvičení 3
Organizace : Hřiště 10 x 10 m, skupinky hráčů po 3, 1 míč ve skupince. 2 hráči s míčem na jedné straně, 3. hráč na opačné straně.
Provedení: 1. hráč přihraje hráči na opačnou stranu a obíhá ho. Hráč, který přijímá míč, jedním dotekem sklepne míč do strany(vnějším nártem), a obíhající hráč opět přihrává jedním dotekem dalšímu hráči naproti, který opakuje akci. Hráči se střídají po několika sekvencích.
Tipy: Přijímající hráči mohou začít s 2 doteky, aby přihráli. Až je to pro ně snadné, omezte přihrávající hráče jedním dotekem.
Cvičení 4
Organizace: 4 skupiny hráčů v herním prostoru o velikosti středového kruhu. 1 míč.
Provedení: Hráč přihrává hráči v další skupině, na kterého vyráží než se zařadí. Přijímající hráč si prvním dotekem sklepne míč před přibíhajícím hráčem a druhým dotekem zase přihrává další skupině.
Tipy: Důraz na citlivý první dotek tak, aby mohla následovat přihrávka druhým dotekem.
Ať hráči ztlumí míč pohybem nohy vzad při přijímání míče. Připomeňte přijímajícím hráčům pohyb k míči. Pro zvýšení náročnosti, přidejte další míč. 2 skupinky diagonálně začnou s míčem naráz.Udělal jsi první skvělý krok ke zlepšení svých fotbalových dovedností, ať už jako hráč či trenér svého týmu nebo svých dětí. 1. krok pojednává o všem důležitém ze základů ovládání míče.

Tak už to do sebe začíná zapadat!
Jste na správné cestě trénovat a hrát lepší fotbal. Víme, že tato cvičení vám opravdu rychle pomohou. V další části, o které budeme mluvit, je pravděpodobně naše nejoblíbenější část hry. Pohyby 1 na 1. Použijeme některé z našich dovedností , rozvinutých ve cvičeních ovládání míče a ukážeme vám, jak vám některé pohyby 1 na 1 otevřou prostor, který potřebujete k vytvoření gólové šance, přihrávky, nebo zpracování míče. Doufáme, že se vám tipy líbí a že náš program pro vás bude bez pochyb velice užitečný. Máme hodně způsobů, jak vám pomoci k dosažení vašich cílů ve fotbale, ať už jako rodič, trenér, nebo hráč. Těšíme se, že budeme důvěryhodným fotbalovým zdrojem.

Krok č.3 - schopnost poradit si v situaci jeden na jednoho, dva na dva , tři na tři atd...

Jak jsme říkali v předchozích lekcích, fotbal je rychlá hra, kde držení míče, či jediný dotek, může změnit hru. Schopnost získat místo k přihrávce nebo ke střele pod tlakem je zásadní a je to jedna z nejvíce ceněných dovedností ve hře. Způsob, jak toho dosáhnout, je rozvíjet vaše pohyby.
Když jsem byl ještě hráč, procvičoval jsem své pohyby neustále. Byla to má vášeň. Kéž bychom měli přístup k těmto cvičením dříve, abych se zlepšil mnohem rychleji. Nikdo to pro nás nerozluštil. Byly jsme sami, a pokud jsme náhodou v nějakém pohybu vynikali, označili nás za talenty a nechali nás svému osudu. Chci jen říct, že dříve se myslelo, že fotbalové pohyby jsou darem od pána boha.
Našli jsme způsoby snadno následovatelné krok po kroku, jak udělat i nejsložitější pohyby tak, aby vypadaly přirozeně a jednoduše. Často procvičujte tato cvičení a brzy si vy a vaši přátelé užijete spoustu zábavy a obránci pro vás přestanou být překážkou.
Obránci dávejte pozor, pro vás to platí také! 
Hráči a trenéři si často myslí, že naše metody jsou určeny výhradně pro útočnou hru. Ale my si to nemyslíme. Téměř ve všech našich cvičeních s omezeným nebo plným tlakem jsou i obránci. Jde jednoduše o trenérovu změnu soustředění se na obranu místo na útok. Je zde zdravá konkurence blokovat a odebírat míče jeden druhému a měnit okamžitě hráčské role. Toto je charakteristika hry, hráči by měli být trénováni automaticky a plynule přecházet mezi defenzívou a ofenzívou. 
Pokud jste obránci a netrénujete tyto pohyby, jak je ve hře rychle rozpoznáte? A budete efektivně bránit, aniž byste hádali? Pokud je budete procvičovat, naučíte se je ve hře rychle rozpoznávat a provedete vhodnou akci založenou na vaší vlastní zkušenosti. Takže bláhově nepovažujme Coerver Coaching pouze za útočný program. Je to pro všechny hráče a pro všechny části hry. A čím lépe bez úsilí provedeme změnu z ofenzívy do defenzívy a naopak, tím lepší hráči budeme. 
A nyní tyto pohyby, které jsou z našich nejoblíbenějších, představíme ve videu. Jsem si jistý, že je poznáte. Jsou to pochyby hráčů jako Messi, Donovan, Nani nebo Ronaldo. A tyto hvězdy je používají nejen ve hře.
Pečlivě sledujte video, abyste viděli správnou formu. Video ukazuje pohled Coerver Coachingu, jak naučit pohyb ve třech krocích. Bez tlaku, kde trenér odhaluje cvičení krok po kroku, aby hráči porozumněli požadavkům na cvičení a mohli procvičovat základní formu. Částečný tlak, kde obránce stínuje útočníka a připravuje ho na herní situaci. Plný tlak, herně situační cvičení, ale v malých skupinkách, nebo 1-v-1, aby útočníci i obránci získali sebedůvěru. Níže uvedený text by vám měl pomoci zorganizovat cvičení na překročení a dvojité překročení.

Překročení
krok 1: naznačení kopnutí do míče
krok 2: krok okolo míče
krok 3: došlápnout na druhé straně míče, nejlépe s vytočením boků
krok 4: popostřčit míč vnějším nártem překračující nohy do opačného směru a zrychlení
Tipy: řekněte hráčům, aby zůstala překračující noha nízko, povzbuďte útočníky, aby zrychlili pryč od obránce po klamavém pohybu
Dvojité překročení
krok 1: naznační kopnutí do míče, krok okolo míče
krok 2: totéž na druhou stranu
krok 3: dát stejnou nohu před míč, zpět na počáteční pozici
krok 4: vnějším nártem druhé nohy vzít míč do protějšího směru a zrychlit
Tipy: pohyby měly být udělány před tím, než se dostanene příliš blízko k soupeři, jinak pravděpodobně o míč přijdete
Pohyby - částečný tlak
Dobré cvičení při omezeném tlaku vám pomůže s vašimi pohyby. Na výše uvedeném videu není toto cvičení uvedeno, nicméně obdobné cvičení můžete vidět v databázi cvičení www.fotbal-trenink.cz pod názvem Reakční bránění s míčem.
Organizace: Dvě dvoumetrové branky, 12m od sebe.
Dva hráči, jeden má míč, jsou čelem k sobě, naproti pomyslné čáry mezi brankami.
Provedení: Útočník s míčem se snaží dostat na konec označený kužely před tím, než se obránce dotkne vnitřního kužele. Útočník může měnit směr tak často a rychle, jak chce. Obránce nemůže překročit pomyslnou čáru, nebo se dotýkat míče. Hráči si po třech pokusech vymění role.
Tipy: začněte cvičení bez míče a procvičujte klamavé pohyby. Hráči mohou dělat jakékoliv pohyby, aby si udělali prostor.
Věřte svým hráčům! Jedna z běžných stížností, které slýcháme od trenérů je, že hráči nezkusí pohyby v zápasech. Myslíme si, že je zde několik důvodů. Nejdůležitější je, aby trenéři vypěstovali v hráčích sebedůvěru. Přístup žádný tlak, částečný tlak a plný tlak je perfektní způsob, jak vypěstovat v hráčích více sebedůvěry. Přejděte postupně k hrám malých forem (uvádíme v lekci 6) a hráči vyrostou v sebedůvěře. Dalším bodem je, aby trenéři nedovolili brzké zaměření na vítězství, aby nestálo v cestě rozvoje dovednosti. Později se vám to vyplatí. Chybovat v zápase je cesta k vítězství, ale jestliže chybování znamená, že si nevyzkoušíme nové dovednosti v zápase, tak tyto chyby budou nahrazeny porážkou, protože týmy, které vyrostly v dovednostech, překonají vaši obranu. Hráči musí být podporováni k vyzkoušení si pohybu v zápase a nesmí být peskování za chyby.
Oni to vědí! Lepší přístup je "dobrý pokus, zvládneme to příště", nebo "netrápit se, učíme se přece z chyb". Konzervativní trenéři by možná chtěli zkusit zavést jeden nový pohyb v zápase, nebo nastavit parametry, které dávají smysl.
Vždy podporujte cvičení a inovace a hráči vás odmění. V další lekci projedeme další způsob,

Krok č.4 - rychlost na hřišti s míčem a bez něj

Nechceme nesouhlasit, že všichni máme různé potenciály. Ale věříme, že jen málo z nás se skutečně přiblíží k dosažení našeho potenciálu a že je tu značný prostor pro zlepšení rychlosti u většiny hráčů, zejména v jejich zrychlení, zastavení a vyražení a rychlosti rozhodování.
V Coerver programu se snažíme začlenit všechny tyto rychlosti v co nejvíce našich cvičeních a hrách, jak můžeme. Opravdu šikovní hráči dělají všechny správné věci, zastavit a vyrazit, klamavé pohyby, přihraj a běž, po celou dobu, a dělají je v rychlosti.
Jako trenéři můžeme pomoci našim hráčům rozvíjet tyto rychlosti několika způsoby.
Rychlost nohou - zatímco věda nám říká, že jsme se každý narodil s větším či menším počtem  rychlých svalových vláken, které určují hranice naší rychlosti, naše zkušenost je, že většina hráčů nehraje blízko této hranice. Musíme rozvíjet zábavná cvičení na podporu našich hráčů soutěžemi, aby se stali rychlejší a měli lepší kondici.
Reakční rychlost - každý klub má hráče, který je zdánlivě rychlý. Takovým hráčem je Wayne Rooney z Manchesteru United a Anglie. Má vynikající přímočarou rychlost. Ale to, co ho dělá tak smrtícím, je jeho zrychlení a schopnost dosáhnout maximální rychlosti během pouhých pár kroků. Je to druh rychlosti, který mu umožní využít chyb soupeře. Akcelerace, zastavení a vyražení a změna směru jsou důležité útočné vlastnosti a měli bychom udělat vše pro to, abychom je rozvíjeli v každém tréninku.
Rychlost rozhodování - V Coerver programu jsou všechny naše cvičení “hry malých forem” pod plným tlakem ideální pro rozvoj tohoto druhu rychlosti. Není nic cennějšího, co můžeme udělat pro naše hráče, než jim pomoci rozvíjet schopnost posoudit situace a činit správná rozhodnutí ve hře pod plným tlakem. To je náš úkol a neměli bychom se mu vyhýbat.

Rychlostní trénink. To může být zábava! Nemůžeme mluvit o rozvoji rychlosti bez diskuze o kondici. Obezita je celonárodní epidemie. Jeden z našich úkolů jako fotbalových trenérů musí být motivovat hráče, aby získali a udrželi si kondici. Nezbytnou součástí je zábava při tréninku. Hráči, kteří si trénink užívají, déle vydrží a rychleji se zlepší, nemluvě o tom, že se dostanou do formy. Snažíme se začlenit rychlost do mnoha našich cvičení, jak jen to je možné, abychom zajistili různorodost a motivaci.
Podívejte se na video pozorně, abyste viděli správnou formu.
Níže uvedený text by vám měl pomoci zorganizovat čtyři rychlostní cvičení uvedené na videu. Sledujte to několikrát, ujistěte se, že jim porozumíte.

Cvičení 8

Organizace
 • Uličky 5 x 25m s koncovými zónami vyznačenými dle obrázku.
 • 2 hráči s míčem na jednom konci každé uličky a 3. hráč s míčem na druhém konci.
Provedení: Samotný hráč dribluje míč k protějšímu hráči. Když je driblující hráč 3 nebo 4m od protějšího hráče, přihraje mu. Hráč, který přijme přihrávku, musí pak driblovat v rychlosti na druhou stranu, zatímco přihrávající hráč musí běžet pozpátku a snaží se tam dostat první.
Pokud to je příliš snadné pro hráče, který přijímá míč, změňte cvičení tak, aby se přihrávající hráč mohl otočit a sprintovat na koncovou čáru.
Poznámka: driblující hráč musí mít plnou kontrolu až do konce a sprintující hráč se nesmí plést driblujícímu hráči.
Tipy: Samotný hráč vždy začíná hry s míčem.
Přihrávající hráč musí přihrát dobře tak, aby druhý hráč mohl převzít míč bez obtížného zpracování. Driblující hráč musí udržet kontrolu míče při běhu. (míč musí být max. 3 stopy od hráče)

Cvičení 9

Organizace
 • Uličky 5 x 20m. 2 hráči na začátku každé uličky.
 • Jeden míč pro každou dvojici.

Provedení: Hráč s míčem rozhodne, kdy vyrazí s míčem, sprintuje na druhý konec uličky, zatímco jeho partner se ho snaží chytit. Hra začíná dotekem míče. Hráč bez míče by neměl odebírat míč. Poté si hráči vymění role a opakují akci opačným směrem.

Tipy: Podporujte hráče, aby byli kreativní ve všech soutěžích. V tomto cvičení, navrhněte, aby si získali výhodu předstíraným prvním dotekem.
Začněte s 10m sprinty.

Cvičeni 10

Organizace

 • Uličky 10 x 20m. 2 hráči v každé uličce.
 • Jeden hráč v každé uličce má míč.

Provedení: Hráč přihraje spoluhráči, přeběhne tandemem, a snaží se ho porazit do konce uličky.
Obíhající hráč by se neměl snažit vzít spoluhráči míč.
Na koncové čáře si hráči vymění role a opakují cvičení.

Tipy: Povzbuzujte hráče, aby se dívali nahoru co nejvíce při vedení míče.
Poraďte hráči bez míče, aby používal ruce, aby tam byla větší síla při sprintu dopředu.

Cvičení 11

Organizace
 • Hřiště 18 x 25m. Na jednom konci 2 branky z kuželů 2m široké.
 • Hráči ve čtyřech skupinách až po 5 hráčích. Každá skupinka vytvoří řadu, po dvou skupinách na každé straně vedle trenéra. 2 řady blíž k trenérovi (B a C) jsou útočníci, 2 řady vzdálenější jsou obránci (A a D). Trenér má k dispozici dostatek míčů.
Provedení: Trenér přihrává míč jednomu z předních útočníků (B nebo C).
Hráč, který přijme míč, se snaží driblovat v rychlosti skrz jednu z branek, zatímco přední hráč z nejbližší bránící čáry se snaží získat míč. Obránce po zisku míče může skórovat.
Trenér zahajuje hru po každé, když je míč mimo hru nebo když obránce získá míč.
Ovládání míče, první dotek, pohyby… Rychlost. Vše to zapadá dohromady.
 
Jedním z důvodů, proč i profi týmy používají Coerver Coaching, je ten, že aplikace rychlosti do jakékoliv dovednosti ztíží samotné provedení. Jako trenéři musíme vždy hráče podporovat dělat vše rychleji... Každou dovednost, každý pohyb, každou příležitost k zakončení. Pokud dovolíme obráncům, aby nás chytili, porazí nás… musíme je držet od sebe. A naopak obránci musí zavřít útočné akce rychle, snažit se získat míč a zahájit rychlý protiútok.

 
V další lekci si projdeme to, o čem to celé je, skórování, nebo zakončení, jak to nazýváme v naší pyramidě rozvoje hráče. Kontrola míče s ovládáním míče, dělat skvělý první dotek, přijmout míč v plné rychlosti a vytvářet prostor s obcházením hráče, vše směřuje k vytvoření příležitosti k zakončení. Pokud naši hráči nemůžou skórovat, není šance vyhrát. Je to nejzajímavější část hry a musíme naše hráče učit dobře zakončovat.

 

S věkem někdy přichází moudrost. Když jsem hrál profesionálně, nikdy jsem se nezaměřil na skórování. Místo toho jsem se zaměřil na servírování míče ostatním a i když jsem v tom byl docela dobrý, byla to největší chyba mé kariéry. Nyní jako trenér jsem si uvědomil, jak důležité je rozvíjet dobré zakončení. Nejen pro útočníky, ale pro záložníky i obránce. Pokud neskórujete, nevyhrajete a naučit se, jak pro sebe využít gólové šance, je nejdůležitější fotbalová dovednost. 
 

Jo! Je to taky zábava!

Někteří hráči, zdá se, mají přirozený instinkt na dění kolem branky. Všechny vlastnosti smrtícího střelce, vždy na správném místě ve správný čas, soustředěný, jisté nohy, žádné chyby. U těchto hráčů to vypadá všechno tak jednoduše. To je jejich genialita. Ale tyto schopnosti nepocházejí z plechovky špenátu. Místo toho si můžeme být jisti, že hráči jako Messi, Ronaldo a Suarez strávili hodiny pilováním svého řemesla.
 
V Coerver programu se snažíme začlenit zakončení v mnoha našich cvičeních. Chceme co nejvíce podpořit naše hráče, aby si zvykli na skórování, přihrávání pod tlakem, dělat pohyby k uvolnění se ke střele a být vytrvalý ve snaze o dosažení svého cíle.
 
V 5. lekci našeho programu Šest kroků k úspěchu se zaměřujeme na nejdůležitější věc, kterou můžete udělat na fotbalovém hřišti, vstřelit branku. Ano, někdo musí hrát obranu, posunout míč dopředu, přihrát, ale bez někoho, kdo zakončí, by vše bylo k ničemu.
 
Každý by si měl věřit, že dokáže skórovat! Čím dříve se nám trenérům podaří do hlav dostat to, že to jsou hráči na hřišti, kteří budou muset posoudit své možnosti a rozhodnout se v desetinách sekundy, což nakonec rozhoduje zápasy a skóre, tím lepší to bude pro každého.
 
Příliš brzy a často více či méně nařizujeme hráčům jejich práci. Udělej toto. Udělej tamto. Roztáhni hru. Drž se zpátky. A další dva pokyny, které jsem musel slyšel tisíckrát v mládežnických zápasech. "Vrať se!" a "odkopni to!"
 
Zakončování je stejně umění a instinkt, jako technika. Je to něco, co je třeba pěstovat, ne objednávat a pokud se to týká útočníků, o kolik víc by se to mělo vztahovat na záložníky a obránce, kteří jen zřídka nemůžou skórovat. Myslím, že je to chyba. Toto trochu zhoršuje kvalitu hráčů. Trocha kvality, která je nutná k dobré obraně, k dobrým náběhům středových hráčů, využít centru ke vstřelení gólu nebo střelby z hranice pokutového území. Pokud nebudeme učit naše hráče přemýšlet útočně, myslet na to, že dostaneme gól, pak riskujeme, že budou čekat na hru, aby ona přišla za nimi.
 
Osobně si myslím, jedním z důvodů, proč máme tak velký úpadek účasti ve fotbale, je právě z tohoto důvodu. Hráči se cítí být pod kontrolou a tlakem, už nejsou schopni být svobodní, být kreativní, cítit se jako součást většího celku, přestanou se bavit a odejdou. Je správné, že se takto cítí? Obrana se samozřejmě musí také hrát, ne každý může útočit po celou dobu.
 
Pravdou je, že jsem přesvědčen, že není možné diktovat pocity hráčům nebo komukoliv jinému. Co můžete udělat, je pokusit se povzbudit hráče, aby se cítili jako součást útočné mašiny a občas nastavit okolnosti pro obránce tak, aby udělal delší běh s míčem a v kritický okamžik vystřelil a skóroval, není to často, ale stává se to.
 
V dnešním opakování pro Vás máme cvičení na zakončení, ve kterém se mohou zapojit všichni hráč, nejen útočníci a záložníci. Je to zábavné a velmi energické. Myslím, že se Vám to bude velmi líbit. Pečlivě sledujte video, abyste viděli správnou formu. 
 
Níže uvedený text by Vám měl pomoci s organizací cvičení uvedené na videu. Několikrát se na to podívejte, ujistěte se, že to chápete.
 
 

Cvičení 11

Organizace
 • Hřiště 25 x 35m.
 • Na každém konci jedna branka a brankář.
 • 4 týmy po 2 v různých rozlišovacích trikách.
 • Uprostřed hřiště trenér s míči.
 
Provedení
Trenér vhazuje míč do hry na začátku a poté, co je vstřelen gól nebo pokud míč skončí mimo hru. Týmy se snaží zakončovat do obou branek. Hráči mohou skórovat odkudkoliv na hřišti. Když tým vstřelí určený počet branek, odpočívá. Zbylé týmy pokračují, než se určí další dva vítězové. Poslední tým je vyřazen, 3 vítězné týmy začínají novou hru opět od nuly. Hra pokračuje až do vyřazení druhého týmu. Poslední 2 týmy hrají finále a první tým, který vstřelí stanovený počet gólů, vyhrává.
 
Tipy
Poraďte hráčům, aby dobíhali všechny střely, protože spousta gólů padá po doražení. Zakončovat správně… je to těžší i lehčí než to vypadá! Abyste byly dobrým střelcem, potřebujete také dobrý první dotek, změnu směru, zastavení a vyražení nebo klamavé pohyby k vytvoření času a prostoru ke střelbě. Musíte myslet, jednat a pohybovat se rychle a vše provádět ve správný čas…je to těžké… ale dá se to zvládnout…a cvičením se mohou také obránci i záložníci stát úspěšnými střelci.
 
V naší další lekci se posuneme k akcím her malých forem, které jsme ukazovali a zlepšovali jsme naše dovednosti zakončovat. Fotbal je často plný situačních her v rámci her 2 na 2, 3 na 3, 4 na 4. Hráči se musí naučit číst hru a reagovat instinktivně v těchto situacích. Hra malých forem je skvělá forma, jak učit hráče poznat kdy a jak podpořit jeden druhého a kdy jít sám. Zahrnují všechny základní dovednosti, které jsme Vás naučili v rámci naší pyramidy. Zbývá ještě jeden důležitý krok. 
 

Skupinové hry…zde používáme vše, co jsme se naučili v situacích simulovaných her. Hry malých forem jsou nejrychlejším způsobem, jak dostat dovednosti do hráčů ve hře. Sledujte to!

Gratulujeme, došli jste k poslednímu kroku:

Opravdu doufáme, že jste si užili náš program. Nyní, poslední krok se nazývá skupinové hry. Zde si ukážeme hry malých forem, abychom Vám pomohli integrovat dovednosti, o kterých jsme se bavili v předchozích článcích. Tak si to zkontrolujte.

K vítězství je třeba týmová práce! Fotbal je týmový sport. 11 hráčů na hřišti + náhradníci a často jste jen tak dobrý, jako nejslabší článek.
To je důvod, proč hry malých forem jsou na vrcholu naší pyramidy rozvoje hráče. V Coerver Koučování se neustále snažíme vytvořit lepší tým, tím, že zvyšujeme úroveň dovedností každého hráče v týmu a podporováním a vzděláváním hráčů, co se týká dynamiky her malých forem.
 
Když myslíme na velké fotbalové týmy z nedávné historie, myslíme španělské mistry světového poháru 2010 v čele s velkým Xavim a Iniestou a jejich obrovskou podporu od hráčů Pedro, Basquets, Fabregas & spol. a jejich vítězství 1-0 nad týmem talentovaných hráčů Holandska v boji o pohár.
 
Tyto týmy měly obrovskou kvalitu a hloubku. Když jste je sledovali, jak se pohybují rychle a hladce nahoru a dolů po hřišti, jak pracují s míčem ve svých malých skupinách, bylo to krásné je sledovat a pro nás to byly úžasné modely k napodobení.
 
V lekci 6, poslední lekce z našeho programu Šest kroků k úspěchu, se zaměřujeme na podstatu fotbalu samotného – hra maých forem.
 
Naši hráči se musí naučit pracovat se svými spoluhráči v těsné blízkosti, ostře přihrávat a přijímat míč, zasekávat míč, podkopnout míč, zastavit a vyrazit, dělat klamavé pohyby, 
přihrát a běžet a vytvářet si a proměnit gólové šance. To je druh práce, který bude produkovat naše vlastní triky a kouzla jako od Xaviho a Iniesty a chopení se gólových příležitostí jako Rooney.
 
Hra skupinky je vzrušující!
I když jsem ve hře přes 50 let, stále jsem nadšený, v jakékoli fázi fotbalu, kterou sleduju, ať už U10 nebo Mistrovství světa, když vidím, jak tým posouvá míč hladce po hřišti, kontroluje hru a zkouší a zaútočí, když se objeví dobrá příležitost. Toto je fotbal, toto je nádherná hra.
 
Když učíme naše hráče na campech a seminářích naše cvičení her malých forem, vždy se nám podaří přinést úsměv na jejich tváře. Energii, kterou šíří, je podstatná, ale radost, kterou získají, je ještě větší. Mohou cítit krásu hry, které se účastní, a to je, kdy se hráči stanou vášniví k svému řemeslu. Získejte je, aby pokračovali v těchto tréninkách her malých forem a sledujte, jak se jejich postoje a dovednosti rychle zlepší.
 
Pro dnešní shrnutí tu pro Vás máme cvičení, kterého se může účastnit celý tým, nejen záložníci a útočníci. Je to zábavné a velmi energické. Myslím si, že se Vám to bude hodně líbit.
 

Cvičení 12

Branky, brankáři, 3v3 s modrým žolíkem – hraje vždy s útočící týmem.
 
Hlavním myšlenkou této hry je podporovat vysoké tempo útočné hry s minimem přihrávek do šířky a zpět. Hrajeme bez offsidů s maximální snahou o rychlý útok či protiútok a zakončení. Všichni hráči útočícího týmu musí být při vstřelení branky na polovině soupeře. Brankáři rychlým podáváním míče udržují tempo.  Rozvíjíme pozitivní útočný způsob myšlení i důsledné okamžité bránění. 
Krátké pravidelné přestávky umožňují trenérovi pozměnit týmy a roli žolíka.