Jdi na obsah Jdi na menu
 


I ve slavné Celsea mají svou tréninkovou koncepci

14. 4. 2014

V prvé řadě je potřeba zmínit, že tréninkové centrum v okrajové části Londýna je synonymem dokonalosti a pro každého trenéra je snem v podobném komplexu pracovat. K dispozici jsou zde téměř čtyři desítky hřišť různých velikostí (plus uměle vytvořený kopec pro trénink dynamické síly, prostor speciálně vytvořený pro trénink brankářů apod.), jedna budova poskytující veškeré zázemí a komfort hráčům prvního týmu a rezervy a  jedna budova pro mládežnickou akademii.
U snídaně a oběda se schází hráči rezervy a prvního týmu, což poté zlehčuje situaci hráčům rezervy při přechodu do prvního týmu.  V restauraci se navíc stravují všichni zaměstnanci Chelsea, což vytváří uvnitř klubu příznivé klima a pocit vzájemné soudržnosti. U jednoho stolu tak spolu obědvají největší hvězdy týmu společně s trávníkáři či administrativními pracovníky.
 Každý tým od "A" týmu po U-18 má k dispozici dvě hřiště položené paralelně vedle sebe. Trenéři si tak mohou připravit trénink tak, aby při něm nedocházelo ke zbytečným prostojům.
Rezerva má trénink vždy ve stejný čas jako první tým. Trenéři prvního týmu tak mohou flexibilně doplňovat potřebný počet hráčů v tréninku o hráče rezervy.
- První tým má zhruba jeden den volna na dva měsíce. I když mají mikrocyklus neděle – neděle, trénují každý den. Každý den absolvují hráči po příjezdu do tréninkového centra vyšetření spektrální analýzy variability srdeční frekvence (metoda popisující funkce autonomního nervového systému – hodně zjednodušeně řečeno, tato metoda ukazuje komplexní připravenost hráče k tréninkové jednotce). A to nejen hráči prvního týmu, ale všech týmů až po U-16! Podle tohoto vyšetření poté trenéři nastaví zatížení v dané tréninkové jednotce. Zde se projevuje vysoký akcent na individualizaci v přístupu k hráčům. Dalším projevem tohoto jevu je monitorování hráčů při tréninkových jednotkách. Všichni hráči mají při tréninku sporttester, ale zároveň i GPS vysílač, který monitoruje veškerý jejich pohyb, akceleraci, rychlost celkovou překonanou vzdálenost apod.  Tyto údaje jsou on-line (!) vyhodnocovány přímo na hřišti v kombinaci s údaji přijímanými ze sporttesterů a výsledná hodnota ukazuje celkové zatížení hráče. Pokud pak některý hráč nedosáhne na požadovanou hodnotu zatížení, trénink mu je prodloužen tak, aby daný požadavek splnil. Popř.je naopak danému hráči trénink zkrácen.
- Všechny mládežnické týmy hrají v rozestavení 4-3-3 a to bez ohledu na první tým. V Chelsea je tento systém chápán jako ten nejlepší pro komplexní rozvoj hráčů. Nezávislost na prvním týmu je dána faktem, že nelze měnit systém pokaždé, když se změní trenér prvního týmu.
- Trenéři v akademii působí stále u jedné kategorie. Tzn. jeden trenér pracuje neustále např. s kategorií U-18. Trenéři se neposouvají se „svým“ ročníkem.
- Klub se orientuje co možná nejvíce na tzv. "pre-hab" namísto následné "re-hab". Tedy klade velký důraz na prevenci před následnou rehabilitací.
- Posuny mladých hráčů o kategorii výše jsou akceptovány pouze pokud je lékařsky prokázáno, že to hráč z pohledu tělesného složení zvládne. Nebere se tedy v potaz jen jeho herní kvalita.
- Snaha o "Prime time coaching" – tréninky v primárním čase, tzn. trénink dopoledne a škola by měla následovat po tréninku. Klub nechce, aby hráči seděli celý den ve škole, spěchali na autobus (ten jim ujel), z autobusu na trénink, ve spěchu se převléct, odtrénovat a ve spěchu utéct na autobus domů. Klub naopak chce, aby hráči trénovali v 10, v 11 hodin a na trénink se tak mohli plně koncentrovat. Je tedy zjevná koncentrace na kvalitu namísto kvantity. Nic není děláno samoúčelně.
- Na výsledky je kladen velký důraz, ale ne extrémní. Snaží se zachovat kompromis mezi kvalitou hry a kvalitou výsledku. Ale je maximální snaha o utváření vítězné mentality hráčů – "Menthality of the winners".