Jdi na obsah Jdi na menu
 Jak to dělají jinde, aneb Barcelona pařeniště talentů

Kontrola míče je vším
Hráčům vštěpujeme, že k útoku patří i to, že usilujeme o co nejrychlejší získání míče. Máme to nastavené obráceně než většina týmů, které se stahují do obrany. Když ztratíme míč my, uděláme krok dopředu. Když ho získáme, děláme krok dozadu, abychom hru roztáhli. Teprve když do pár vteřin balon nevybojujeme, nastává obranná fáze.
Victor Sánchez Lladó
Využíváme systém: Přihraj a běž. Je nutné neustále pokračovat ve hře a být připraven na převzetí přihrávky.
Victor Sánchez Lladó
Maximální nasazení do hry. To je to jediné o čem nediskutujeme. Pokud vidíme, že to některý hráč neplní, ukážeme mu video, kde se Lionel Messi snaží získat míč zpět a zeptáme se ho: nejlepší hráč na světě to dělá, a ty nechceš?
Victor Sánchez Lladó
Trénink
Pilují se pouze kombinační a poziční hry. Vše na malých prostorech. Řeší se situace v přečíslení. Zásadní je práce pod tlakem času a místa. Technická a taktická zdatnost. Vysoká míra předvídání. Na tréninku bývá dvanáct hráčů. Na starost je mají dva trenéři. Cvičení mají nejvyšší intenzitu. Kondice se nabírá jedině s míčem.
Už ty nejmenší hráče učíme, že kontrola míče je klíčová“, říká Lladó. „Balon je třeba dokonale ovládat. Po každé přihrávce musíš být připravený nahrávku přijmout. Vše se snažíme dělat tak, abychom hráčům stimulovali situace, s nimiž se setkají na hřišti. Když se něco naučí bez míče, v utkání to neuplatní, neboť to nebudou schopni zopakovat s balonem u nohy“.
Pozornost věnují i tomu, aby hráč uměl řešit krizové situace. I ztrátu formy či zranění. Nejdůležitějším faktorem zůstává radost ze hry. Razí heslo: Pokud hráč nebude fotbal milovat, nezlepší se. Úkolem trenéra je vytvořit tým individualit. Musí přihlédnout k povaze a charakteru každého hráče. Ale vždy platí: MUŽSTVO JE VÍC NEŽ JEDNOTLIVEC.
V Barceloně trénují hráči do 13 let třikrát týdně a zápasy hrají 7x7. Od 13 let trénují čtyřikrát až pětkrát týdně a zápasy už hrají 11x11

Filosofie
Barcelona má silnou ideologii, která se týká výchovy a vývoje. Se všemi zachází, jako by byli hráči áčka. Věří, že i špunt z U8 se může dostat do prvního týmu. Od mládí se učí sounáležitost. Po gólu musí být v euforii celý tým, nejen střelec. Pořád se připomíná motto napsané na průčelí akademie: „VÍC NEŽ KLUB (Més que un club)“. Prvořadé jsou zásady: Nevychováváme fotbalistu, ale člověka, který hraje fotbal. Zlepšováním jednotlivých hráčů se zlepšuje celý tým. U mládeže je důležitější, aby hráči udrželi styl hry, než aby vyhráli.
V La Masii máme čtyři Pilíře: FOTBAL, ŠKOLU, RODINU, PŘÁTELSTVÍ“, líčí Victor Sánchez Lladó. Hráč se musí identifikovat s klubem